Android Uygulama Yaptırma

Android mobil uygulama yaptırmak için neye ihtiyacınız var , ne kadar maliyet olur fiyatları nelerdir bu yazımda bunlara değineceğim.

Öncelikle android uygulaması için yazdığımız bu yazıyı ios içinde düşünebilirsiniz. Sebebi de her iki iphone , ipad yani ios uygulamalarının ve android uygulamalarının ayrı platformlarda yazılması ve iş yükünün hemen hemen yakın olmasındandır.

Mobil uygulama yaptırma fiyatını hesaplamak için öncelikle işi parçalara ayırmak gerekir.

Aşağıdaki örnek maliyetler tahminen 1 ay sürecek normal ölçüde bir android uygulaması geliştirme için hesaplanmıştır.

1 -Mobil Uygulama Tasarım Fiyatları

Tasarım aşamasında yapılacak işin büyüklüğüne kaç ekran olacağına , ne kadar profesyonel olması gerektiğine göre değişkenlik gösterir.

Bir yazılımcıya sadece mockup yani ekran taslak çizimleri vererek bu taslakdan yola çıkaran android ui bileşenlerini kullanarak yol almasını isteyebilirsiniz. Bu durumda tasarım maliyetiniz olmayacak ama karşınıza çıkan ekranlarda görsel olarak sizi tatmin etmeyebilir. Burada iş yazılımcının kabiliyetine kalıyor aslında. Çok güzel birşey de ortaya çıkarabilir eğer çok görsel içeren bir uygulama olmayacak ise yeterli birşey yapabilir.

Ancak splash ekranından başlayarak her ekranın nasıl olması gerektiğini çalıştıracak ve ui (kullanıcı arayüzü) ve ux (kullanıcı deneyimi) düşünerek ekranları hazırlatacak iseniz. Süre üzerinden giderek bir hesaplama yapabilirsiniz.

Diyelim 10 gün sürecek bir tasarım çalışması var. Maliyet hesaplamasını adam/gün üzerinden yaparsak

Adam gün ücreti 200 -500 arasında değişkenlik gösterebilir. Biz burada 300 alalım. 300 x 10= 3000 TL bir tasarım maliyeti çıkacaktır.

2 – Mobil Uygulama Yazılım Fiyatları

Yazılım fiyatları da aynı tasarımda olduğu gibi iş yükü ekranlara göre çıkartılarak yapılır.  Burada her ekran düşünülerek kaç gün süreceği çıkartılır. Yazılımcı maliyetleri düşünüldüğünde ve işi hakkını vererek yaptırmak istediğiniz iyi bir android yazılımcısı için adam/gün ücretleri 400-800 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Biz burada 500 TL den hesap yapalım.

500 x 20 iş günü = 10.000 TL çıkacaktır.

3 – Mobil Uygulama Devreye alım ve destek

Android uygulama yaptırma işi tamamlandıktan sonra uygulama test edilip yayına alınır. Bu aşamada işimiz bitmiyor. Genelde sizlere tavsiyem anlaşacağınız yazılımcı yada firma ile sözleşme yaparak ilerlemeniz. Çünkü yayına aldıktan sonrada bazı hatalar ve eksikler olduğu ortaya çıkabilir. Ne kadar iyi test yapılıp işi teslim alsanızda store a çıktıktan sonra tüm kullanıcıların farklı cihazlar ile yapacağı kulllanım gibi test yapamazsınız. Sadece en iyi testler buna yaklaşabilir ama aynı olmaz. Bu nedenle sözleşmenizde mutaka en az 6 aylık ücretsiz bakım ve destek isteyebilirsiniz. Yapılacak çalışmaya göre tabi bu 6 ay , 3 ayda olabilir ama 3 ayda az olmamasında fayda vardır.

Peki bu süre geçtikten sonra ne olacak? Bu durumda da toplam proje bütçesinin %10 – %20 si arasında değişen yıllık bakım ücretleri devreye girecektir.

Örneğimizde 13.000 TL masrafı olan projemizin yıllık %15 den hesaplarsak 1950 TL ye yakın yıllık masrafı olacaktır.

Bu bakım destek kapsamında sözleşmenizde sonradan çıkabilecek hataların giderilmesi, yeni çıkan kütüphane ve sdk ların projede güncellenmesi, yeni cihaz ve sürümlerin yaratacağı sıkıntıların giderilmesi ve hata raporlarının belli aralıklar ile takibi ve raporlanması olmalıdır.

Özet;

Toplam ilk sene masrafımız

13.000 + sonraki 6 aylık bakım (1950/2) 975 TL = 13975 TL gibi bir masrafı oldu

Sonraki seneler uygulamada ek özellik yada değişiklik istemezseniz 1950 TL destek ve bakım masrafı olacaktır.